İmplant nedir? İmplant operasyonu ne kadar sürer?

İnsan yaşamı boyunca ağızda var olması gereken dişler, yetersiz bakım, genetik faktörler gibi sebepler le çürük veya dişeti hastalığı sonucu kaybedilebilir. Bu kayıplar sonucu ağız içinde boşluklar oluşur ve çiğneme fonksiyonunda aksamalar başlar.Hareketli protezler, çiğnemeyi bir ölçüde sağlasa da kullanımının konforsuzluğu ve estetik sorunları beraberinde getirir. Köprü sistemleri ise dayanak olarak kullanılan dişlerde belli ölçüde aşındırma yapılması sonucu az da olsa hasar oluşturmaktadır. Bu olumsuz sebeplerden dolayı kaybedilmiş dişlerin yerine geçecek olan implant sistemleri ortaya çıkmıştır. Dental implant diş eksikliklerinde üzerine protez yapmak için kullanılan titanyum vida sistemidir. Çene kemiğine yerleştirilen dental implantlar diş kökü gibi görev yaparlar. Tek diş eksikliklerinde, komşu sağlam dişlere dokunulmadan eksik dişi tamamlamak mümkün olabildiği gibi çoklu diş eksikliklerinde hareketli protez yerine sabit protezler kullanabilmek dental implantlar sayesinde mümkündür.Her bir implantın uygulanması yaklaşık 10-15 dakika sürer.

İmplant tedavisi ne kadar sürer? Dişlerim ne zaman tamamlanır?
İmplant operasyonu kısa sürmekle beraber üst yapı denilen zirkon kaplamaların yapılması için ortalama alt çenede 2 ay, üst çenede 3 ay beklenir. Yeterli kemik yapısı saptanamadığı durumlarda ek işlem yapılmışsa bekleme süresi 6 ayı bulabilir.

Dental implantların ameliyatı sonrası ağrı olur mu?
Lokal anestezi altında yalnızca dental implantın yapılacağı bölge uyuşturularak yapılan operasyonlar ağrısızdır. Operasyon öncesinde reçete edilen ilaçların alınması, işlem sonrasında antiseptik gargaraların kullanılması ve iyi bir ağız bakımıyla iyileşme süreci atlatılır.

Dental implant uygulamaları bana uygun mu?
Kontrol altında olmayan önemli bir sistemik hastalığı olan, radyoterapi veya yakın dönemde kemoterapi alan bireylerde yapılması sakıncalıdır. Ancak hastalık kontrol altına alındığı takdirde implant 17 yaş üstü herkese yapılabilir. Muayenede yeterli kemik saptanamazsa ek işlemlerle önce kemik altyapısı oluşturduktan sonra implantlar yerleştirilebilir.

Sigara içiyorum dental implant yaptırabilir miyim?
Yapılan birçok çalışmada sigaranın implant ile kemik bütünleşmesini engellediği kanıtlanmıştır. Sigara içen bireylerde implantın düşme riski normalden 2-3 kat yüksektir.
Dental implantlar uzun ömürlü müdür?
Dental implantın ömrü doğal dişler gibidir. Normal ağız ve diş bakımı iyi yapıldığı sürece çok uzun yıllar kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir